מטוס הF-15Israel Advance (IA) : מכפיל הכוח


מטוס הקרב F15-IA הינו הבחירה הראויה עבור חיל האוויר הישראלי. מטוס זה הוא מהמובילים בעולם ונמצא בחזית מערכי הלוחמה האווירית של מדינות רבות. מזה עשרות שנים שה F-15 נוטל חלק משמעותי בשמירה על הביטחון של אזרחי מדינת ישראל והגנה במרחב האווירי שלה. מטוס ה F-15IA מספק מענה מבצעי מקיף לכלל המשימות ומהווה קפיצת מדרגה משמעותית ביכולת הקרב של חיל האוויר הישראלי במיוחד בעבודה משותפת עם ה"אדיר".

מטוס ה-F15IA בתצורתו החדשה מגיע עם תא טייס מחודש בעל מסך גדול אחד ותצוגה עילית חדשה (תוצרת אלביט) וכן הראשון להיות מצויד בכוונת קסדה דיגיטלית (גם היא מתוצרת אלביט). מכ"ם המטוס אי-פי-גי- 82 הוא מכ"ם AESA העוצמתי ביותר הקיים על מטוסי קרב, אשר יקנה לחה"א יכולות שלא קיימות בשום מטוס קרב המשרת היום. כמו כן, המחשב המרכזי של המטוס שפותח ע"י חה"א האמריקאי, הוא העוצמתי ביותר הטס היום באוויר ובחלל. כל אלה ביחד עם מערכות האוויוניקה הישראליות, של לוחמה אלקטרונית ותקשורת מתקדמת, פותחות בפני חה"א יכולות דמיוניות המתאפשרות על ידי יכולת היתוך המידע של המטוס.

יכולת הנשיאה המשופרת של מטוס ה-F-15IA, המאפשרת לו לשאת 13.4 טונות של חימוש חכם, תסייע להוביל את איכות הלוחמה של חיל האוויר לפסגות גבוהות אף יותר.

מהיר יותר, חזק יותר, בעל יכולת טיסה למרחקים ארוכים יותר וכושר נשיאה ללא תחרות

יכולת נשיאה משופרת טווח מוגבר מהיר יותר
זמין יותר יכולת משודרגת חסכוני יותר

עליונות אווירית

מטוס ה-F-15IA מעניק שילוב מרשים של עוצמה וטווח טיסה, המאפשרים למדינת ישראל לתקוף מטרות רחוקות הרבה יותר מהישג היד של רוב חילות האוויר בעולם. כשעל גביו מותקנות טכנולוגיות ישראליות מובחרות, מטוס הF-15IA- יכיל גם מספר תכונות חדשות ובתוכן גם כוח אש כבד יותר.

תכונות נוספות כגון מערכת היגוי ובקרה טוס-על-חוט (Fly by Wire), מכ"ם AESA מדגם APG-82, מעטפת חיישני קרב ואזהרה אלקטרוניים, מערכות התראה מפני טילים, תצוגת תא טייס ותצוגת קסדה דיגיטליים, מערכת אינפרה אדום לאיתור וחיפוש.

 

מטוס דו-מנועי עוצמתי מערכת טוס על חוט דיגיטלית מחשב המשימה החזק והמהיר מסוגו מערכות תא טייס מתקדמות
מטוס דו-מנועי עוצמתי מערכת טוס על חוט דיגיטלית מחשב המשימה החזק והמהיר מסוגו מערכות תא טייס מתקדמות
המבנה הדו-מנועי, מקנה למטוס יכולות האצה, טווח, מהירות והמראה ממסלולים קצרים, וכן יתירות ושרידות שאינה קיימת במטוס חד מנועי. מערכת "טוס על חוט", משפרת לF-15 את אמינות ושרידות המטוס, ומפחיתה משמעותית את פעולות האחזקה. המערכת פותחת אפשרויות לתצורות חימוש חדשות ומוסיפה שתי נקודות נשיאת חימוש. מחשב ה ADCP II המסוגל לעבד 87 מיליארד הוראות בשנייה המעניק לטייסים בשדה הקרב מידע מלא ומפורט בזמן אמת ובכך מגדיל את האפקטיביות המבצעית. תא טייס משודרג לטכנולוגית המאה ה-21, בעל יכולת איסוף משולבת של מודיעין מהאוויר ומהקרקע, המאפשרת ניטור בו זמנית של נתונים מחיישנים וממקורות מידע שונים בזמן אמת, ומבטיחה לטייס תמונת מצב טקטית מלאה של הסביבה המבצעית.
יכולת נשיאת נשק מורחבת 82-APG מתקדם AESA מכ'ם לוחמה אלקטרונית מתקדמת קסדה דיגיטלית
יכולת נשיאת נשק מורחבת 82-APG מתקדם AESA מכ"ם לוחמה אלקטרונית מתקדמת קסדה דיגיטלית
הוספו שתי תחנות לנשיאת חימוש 1 & 9 אשר מוסיפות יכולת לשאת 4 טילי א"א וכן חימוש א"ק. יכולת הנשיאה המשולבת אויר-אויר ואוויר- קרקע המגיעים עד משקל כולל של 13,381 ק"ג. מכ"ם מבצעי המתקדם מסוגו. ביצועי טווח והעסקת מטרות מקנים לצוות המטוס מודעות מצבית מתקדמת ויכולות התמודדות עם כול איום עכשווי ועתידי. מעטפת לוחמה אלקטרונית מקיפה משולבת במערכות המטוס ומספקת קשת הגנה רחבה והתגברות מוחלטת על איומים.

מטוס ה-F-15 מסוגל לחדור מגוון של מערכות הגנה מבצעיות, לאתר ולטשטש אמצעי גילוי וחיישני אויב כדי להגביר את השרידות בשדה הקרב.
הקסדה הדיגיטלית משולבת במערכת האוויונית, מקנה יכולות העסקה של מטרות אוויריות וקרקעיות בו זמנית ע"י צוות המטוס. המודעות המצבית המתקבלת בעזרת הקסדה מעצימה את קטלניות ה-.F-15

פתרון כולל לישראל

בואינג ממשיכה בטיפוח המחויבות ארוכת השנים לביטחון מדינת ישראל עוד מימי ה B-17 הפנטום והאפאצ'י. בואינג משתפת פעולה לאורך כול השנים עם התעשיות הישראליות, בשילוב המערכות הייחודיות המפותחות בישראל. אלה, בתוספת ה"סוברניות" המוענקת לחיל האוויר, מקנות למדינת ישראל יתרון האיכותי ללא תקדים ביכולות התקיפה והירוט לו מחויבת ארה"ב.

יחד עם יותר מ 1000 ספקים ברחבי העולם, תוכנן הF- 15 לאורך חיים של מעל ל – 20,000 שעות טיסה. התכנון החדש הוריד משמעותית את עלויות התפעול, שהיום הן מהנמוכות ביותר מבין מטוסי הקרב, וכן משפרות את זמינות וכשירות המטוסים בכול רגע.

שילוב מערכות נשק ישראליות עכשוויות ועתידיות, המוקנות רק לישראל על הF-15 מאפשרות להשיג את היעדים האסטרטגים לחמשת העשורים הבאים.

שיתוף פעולה עם התעשיות בישראל

בואינג ומדינת ישראל מפתחות יכולות ייחודיות של מערכות אוויוניקה ישראליות כדי להעצים את העליונות המבצעית. ביחד עם הסוברניות על תוכנת ההפעלה שחה"א קיבל, משולבות מערכות אלה במטוס ויכולות להתעדכן ואף לקלוט חידושים בהתאם להתפתחויות הדינמיות בזירה וללא דיחוי.

משאבים