• נסללה הדרך לאספקת מטוס הקרב המתקדם בעולם EX15-F לחיל האוויר האמריקאי

    מטוס הקרב החדיש ביותר מתוצרת בואינג השלים אתמול טיסת ניסוי שארכה 90 דקות, בה הופעלו בהצלחה כל מערכות המטוס.

    3 בפברואר 2021  - נסללה הדרך לאספקת הדגם הראשון של מטוס הקרב המתקדם בעולם EX15-F מתוצרת בואינג לחיל האוויר האמריקאי. אתמול, (שני), הושלמה טיסת הבכורה של המטוס בנמל התעופה לאמברט בסנט לואיס, במהלכה בחן טייס הניסוי הראשי של בואינג מאט גיס (Matt Giese) את כל המערכות והביצועים של המטוס. צוות של מומחי בואינג עקב מן הקרקע אחר כל הנתונים של כל המערכות במהלך הטיסה שארכה 90 דקות, ובתום בדיקה זו נקבע כי ביצועי המטוס היו עפ"י כל הדרישות.

    סגן נשיא בואינג וראש פרויקט מטוסי ה-15-F, פרת קומאר (Prat Kumar), אמר בתום הניסוי: "הטיסה המוצלחת של מטוס ה-EX15-F מוכיחה כי המטוס על כל מערכותיו מוכן להצטרף כמטוס הקרב העתידי של חיל האוויר האמריקאי. אנשינו בבואינג נרגשים לבנות את מטוס הקרב המתקדם ביותר עבור חיל האוויר האמריקאי. הלקוחות שלנו יכולים להיות בטוחים כי מטוס הקרב EX15-F המתקדם מסוגו, משלב בין מערכות ניהול קרב מתקדמות, חיישנים, טילים ואמצעי לחימה מתקדמים ביותר, וכל זאת תוך בניית המטוס לפי ארכיטקטורת מערכות המשימה הפתוחות."

    מטוס ה-EX15-F הוא מטוס הקרב המתקדם ביותר שבו הוטמעו הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם, אשר יבטיחו את העליונות האווירית של חיל האוויר האמריקאי. דגם ה-EX15-F כולל מערכות טוס-על-חוט (fly-by wire), תא טייס מתקדם ביותר ודיגיטלי, מכ"ם AESA מודרני, כשעל כל אלה מנצח מחשב המשימה המהיר בעולם המותקן במטוס, ה-ADCP-II. מטוס הקרב ה-EX15-F, הגרסה המתקדמת ביותר עד כה, כולל את מערכת הלוחמה האלקטרונית “Eagle Passive Active Warning Survivability System", המשפרת את יעילות ושרידות המשימה עבור מפעילי המטוס.

    חיל האוויר האמריקאי מתכנן לרכוש עד 144 מטוסי קרב מסוג EX15F- המתקדמים מסוגו. עד כה קיבלה חברת בואינג הזמנות ל-8 מטוסים מדגם זה, והמטוס הראשון, שביצע היום את טיסת הניסוי שלו, צפוי להימסר לחיל האוויר האמריקאי עד תום הרבעון הראשון של שנת 2021.